W zdrowym ciele zdrowy duch

Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, polegającym na sprężystym odkształcaniu tkanek. To zespół ruchów, które wywierają ucisk na tkanki, polegającym na wykorzystaniu przez masażystę pewnych ruchów w określonym tempie, z odpowiednią siłą, w zgodzie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, od ich obwodu serca. Wykonanie masażu powinno być rytmiczne, bez rozciągania skóry. Masaż wykonujemy w celu leczniczym, relaksacyjnym lub w celu przygotowania mięśni do wysiłku.

masaż

Rodzaje masażu

Abhyanga, klasyczny, proszkowo–olejowy udvartana, sportowy, izometryczny, segmentalny, synkardialny, łącznotkankowy, orientalny, balijski, podwodny, natryskowy, wibracyjny, pneumatyczny, podciśnieniowy, tajski, sensoryczny, ajurwedyjski, tajski, indonezyjski i wiele innych.

Jakie są techniki masażu klasycznego?

Technika rozcierania, technika głaskania, technika wyciskania, technika oklepywania, technika ucisku, technika ruchów biernych.

Historia masażu

Historia masażu wywodzi się już ze starożytności, kiedy stał się on uzupełnieniem obrzędów religijnych, a potem oddziaływań medycyny ludowej. Zapoczątkowany został w Chinach i Indiach, stanowił on naturalną metodę leczniczą. Już nawet Hipokrates wskazywał na wykorzystanie masażu w poszczególnych chorobach. Już w starożytnej Grecji masowano sportowców przed zawodami po to, by natłuścić ich ciała oliwką. Średniowiecze było epoką, w której nastąpił zastój nauk medycznych, więc także masaż leczniczy przestał być stosowany.

W wieku XVI techniką masażu zajął się francuski lekarz. Wtedy masaż został ogłoszony oficjalną metodą leczenia. W XVII wieku lekarz Friedrich Hoffman zajął się tym samym zagadnieniem i opracował program stosowania masażu w różnych przypadkach chorobowych. W XIX wieku szwedzki lekarz Per Henrik Ling został współautorem książki „Szwedzka gimnastyka” w zakres której wchodzi masaż leczniczy. Ogólne zasady masażu określił lekarz holenderski Johan Mezger. To właśnie on powołał do życia szkołę masażu klasycznego. Duży wpływ na rozpowszechnienie masażu miała też polska myśl naukowa. Masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej, a to wszystko dzięki publikacjom naukowym lekarza Izydora Zabłudowskiego. Później powstawały nowe metody masażu: limfatyczny, segmentarny, okostnowy, łącznotkankowy.

Szkoły i kursy coraz popularniejsze

Coraz popularniejsze stają się szkoły masażu, szczególnie uczelnie wyższe, ale również kursy. Stale powiększa się liczba osób, które wybierają szkolenia z zakresu masażu, w celu zdobycia zawodu lub dodatkowych kwalifikacji, które pozwolą potem zdobyć dodatkowe pieniądze. Dzięki takim kursom możemy otrzymać certyfikat, który na pewno przyda nam się w momencie, kiedy zaczniemy szukać pracy w ośrodkach masażu, czy w spa. Warto dziś zwracać uwagę na to, co popularne i iść w danym kierunku po to, by znaleźć w przyszłości bardzo dobrze płatne zajęcie. Umiejętności takie przydadzą nam się także w życiu codziennym. Warto więc korzystać z różnych form dokształcania się.